HEMEN ARA  Stoktakiler   Detaylı arama
           
0,00 TLÜzgünüz, aradığınız stoklarımızda kalmadı.

Theoretisch - praktische Türkische Sprachlehre für Deutsche

Haza Kitab-ı Sarf ü Lügat-i TürkiYazar: Artin Hindoglu
Yayıncı: Anton Edler v. Schmid
Basım yeri: Wien
Basım Tarihi: 1829
Edition: 1. baskı
Sayfa Sayısı: I+II+178+[2] s.
Ebat: 23x29
Açıklama:

Artin Hindoğlu 1780 yılında Kütahya'da doğmuştur. Kütahya Ermenileri, anadilleri Ermenice kadar Türkçenin de etkisi altında kalmışlardır. 1795'de İstanbul'a gelmiş, 1805'de Venedik'e gitmiştir. Burada Mikhitharist manastırında okumuş, yabancı diller öğrenmiştir. Rahip olmadan oradan ayrılarak Viyana'ya yerleşmiş, burada Almanca öğrenerek Viyana İmparatorluk Yüksek Mahkemesinde tercümanlık yapmıştır. 1840 yılında Viyana'da öldüğü tahmin edilmektedir. 

İlk kitabı, Almanlara Türkçe öğreten bu kitaptır. ayrıca Hazine-i lûgat / Dıctıonnaıre Abrege Françaıs Turc (1838, Viyana) adlı önemli bir sözlüğü ve Grammaire théorique et pratique de la langue turke (1834, Paris) adlı, bu kitabın Fransızcası mahiyetinde bir kitabı daha vardır. 

Türkçenin günümüz imlasına yakın bir imla ile Latin harfleriyle yazıldığı ilk örneklerden olan bu kitap, sonunda Almanca -Türkçe, Türkçe -Almanca bir sözlük de içermekte olup sözcük başının Gotik Almanca, Arap harfli Osmanlıca ve Latin harfli Türkçe olması da kıymetini daha da artırmaktadır. 

Aynı zamanda Latin, Alman Gotik, Arap Alfabesi ile Osmanlıca hurufatı bir arada kullanan matbaa ustalığı eserdir. Döneminin özel yapım filigranlı kağıdına basılmış, ancak cildine önem verilmemiş, basit bir bez cilt ile piyasaya sürülmüştür. Bu cilt ve bittabi kitap da günümüzde çok nadirdir. Bulunabilen az sayıda cilt numunelerine bakılarak cildi, usta bir mücellit tarafından başarılı bir şekilde taklit edilmiştir. 

Orijinal taklidi, sanatkarane gömme bez cildinde.Konu:  Antik Kitap 
(Bu konu başlığı altındaki diğer kitapları görmek için tıklayın.)


SKU: 42504 / İE

Kitap Habercisi


Stoklarımıza yeni giren kitaplardan haberdar olmak için kaydolunuz.Stoklarımızdaki Tüm Kitapların Listesi (Bilgilendirme amaçlı)
İletişim bilgileri

Adresimiz
Esat Cad., Hacıyolu Sok. 3/A (Akay Yokuşu Kavşağı)
06640 Küçükesat
ANKARA / TÜRKİYE
Telefon
(+90. 312) 425 93 76
Faks
(+90.312) 425 93 77
E-posta
sanat@sanatkitabevi.com.tr

Web sitesiyle ilgili öneri, görüş ve sorularınız için sahaf@sanatkitabevi.com.tr adresine yazabilirsiniz.
©sanatkitabevi.com.tr 1998'den bugüne sizlerle...