HEMEN ARA  Stoktakiler   Detaylı arama
           
16,00 TLDiyarbakır Kültürü


Yazar: Vedat Güldoğan
Yayıncı: Kripto Kitaplar
Basım yeri: Ankara
Basım Tarihi: 2011
Sayfa Sayısı: 447 s.
Ebat: 16x24
Açıklama:

"Kökü çok eski tarihlere dayanan Diyarbakır, ilimde, edebiyatta ve sanatta olduğu gibi musiki kültüründe de mümtaz simalar yetiştirmiştir.
Diyarbakır musiki kültürü Artuklular döneminde yaygınlaşarak, Diyarbakır’ın Akkoyunlular’ın başkenti olması ve İçkale kısmındaki Akkoyunlu saraylarında yapılan musiki eğlenceleri ile gelişerek bugünlere gelmiştir.
Akkoyunlu hükümdarı olan Diyarbakır Ergani do-ğumlu Uzun Hasan (Hasan’e Tavil) döneminde (1453-1478) ve daha sonra da oğullarından Sultan Yakup (1478-1490) zamanında bilim ve sanat adamlarıa kıymet verilmiş, sanatçılar Akkoyunlu saraylarında misafir edilerek korunup kollanmışlardır.
Musikiyi çok seven Uzun Hasan çıktığı seferlere bile beraberinde “Ehl-i tarab” denilen ve 98 kişiden oluşan saz heyetini beraberinde götürürdü.
  Diyarbakır’daki musiki faaliyetleri Osmanlılar döneminde de devam etmiştir. Bilhassa IV. Murad döneminde Diyarbakır’da yetişen musikişinaslar tarafından IV. Murad’ın Diyarbakır’a her gelişinde kendisine sunulan musiki ziyafetinden çok etkilendiği ve duygulandığı bilinmektedir.
Elinizdeki kitap, geçmişten günümüze Diyarbakır şehrinin musiki kültürünün yanısıra, Diyarbakır’ın geleneksel giyim-kuşam, halk oyunları ve Diyarbakır’a ait yemek kültürü hakkında da çok önemli bilgiler sunmaktadır." (Arka kapaktan)

Orijinal karton kapağında.Konu:  Diyarbakır 
(Bu konu başlığı altındaki diğer kitapları görmek için tıklayın.)


SKU: 33542

Kitap Habercisi


Stoklarımıza yeni giren kitaplardan haberdar olmak için kaydolunuz.Stoklarımızdaki Tüm Kitapların Listesi (Bilgilendirme amaçlı)
İletişim bilgileri

Adresimiz
Esat Cad., Hacıyolu Sok. 3/A (Akay Yokuşu Kavşağı)
06640 Küçükesat
ANKARA / TÜRKİYE
Telefon
(+90. 312) 425 93 76
Faks
(+90.312) 425 93 77
E-posta
sanat@sanatkitabevi.com.tr

Web sitesiyle ilgili öneri, görüş ve sorularınız için sahaf@sanatkitabevi.com.tr adresine yazabilirsiniz.
©sanatkitabevi.com.tr 1998'den bugüne sizlerle...