HEMEN ARA  Stoktakiler   Detaylı arama
           
13,00 TLİdam Gecesi Anıları

Ve Kararlar Gezmiş Arslan İnanYazar: Halit Çelenk
Yayıncı: Onur Yayınları
Basım yeri: Ankara
Basım Tarihi: 1990
Edition: 8. baskı
Sayfa Sayısı: 257 s.
Ebat: 13x19
Açıklama:

Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan'ın "merhaba kainat" "dedikleri" sabahın, 6 Mayıs 1972 sabahının üzerinden yaklaşık yirmi yıl geçti. Toplumların tarihli bir yana, insan ömrü açısından bile kısa bir süredir bu. Tarihin soğukluğuna gömülmeye, duygusallıktan arınmaya yetmeyecek kadar kısa.

İdam Gecesi Anıları birinci elden bir tanıklık. Bu tanığın dava boyunca ve son sözleri haykırdıklarında yanlarında olan Halit Çelenk oluşu, Anılar'ı belgesel kılıyor. Yalnız siyasal değil, hukuksal yönden de hayli tartışmalı olan ve artık bulunamyacak olan "karar" metinlerinin de bu kitapla içerilmiş olması, bu belgeselliği güçlendiriyor.

Önderlik ettikleri hareketin eylemlerine ne kadar eleştirel yaklaştığınız bir yana; ölüm cezalarına genel olarak karşı olup olmadığınız bir yana; bir yana bir "öç" duygusu sonucu ya da "şartlar gerektirdiği" için ipte can eylediklerini düşündüğünüz; bir yana varolan yasaları sorguladığınız ya da "bu kadar cezayı" haketmediklerine inandığınız; ölüme yiğitçe gidişlerine hayran oluşunuz bir yana... Anılar'da insani olanın ve olmayanın, geleceğin ve geçmişin çatışması var. Belki biraz da bu nedenle, sevilen adlar üçer üçer yanyana getiriliyor.(Arka kapaktan)

16 sayfa metin harici fotoğraflar. 

Orijinal karton kapağında.Konu:  Cumhuriyet Tarihi (1951 ve >>>) 
(Bu konu başlığı altındaki diğer kitapları görmek için tıklayın.)


SKU: 14942 / AY

Kitap Habercisi


Stoklarımıza yeni giren kitaplardan haberdar olmak için kaydolunuz.Stoklarımızdaki Tüm Kitapların Listesi (Bilgilendirme amaçlı)
İletişim bilgileri

Adresimiz
Esat Cad., Hacıyolu Sok. 3/A (Akay Yokuşu Kavşağı)
06640 Küçükesat
ANKARA / TÜRKİYE
Telefon
(+90. 312) 425 93 76
Faks
(+90.312) 425 93 77
E-posta
sanat@sanatkitabevi.com.tr

Web sitesiyle ilgili öneri, görüş ve sorularınız için sahaf@sanatkitabevi.com.tr adresine yazabilirsiniz.
©sanatkitabevi.com.tr 1998'den bugüne sizlerle...